De Leesjury is er voor alle kinderen die van verhalen houden. Ook voor kinderen die extra hulp nodig hebben omdat ze dyslexie of een andere leesstoornis hebben, omdat ze minder goed zien… In dat geval kan je een aantal hulplijnen inzetten.
Voorlezen hoeft niet te stoppen als je acht of tien of twaalf of vijftien bent - integendeel! Het is de ideale oplossing om boeken die technisch lastig zijn, maar die inhoudelijk prima bij je aansluiten, toch te 'lezen'. Of wissel voorlezen af met samen lezen, waarbij je om de beurt een stukje (voor)leest.
Wijs juryleden die daar nood aan hebben de weg naar de Daisy-luisterboeken van de Luisterpuntbib.
De Daisy-luisterboeken van Luisterpunt en de Anderslezen-app zijn voor veel kinderen een grote hulp.
Daisy-boeken lezen in de Anderslezen-App doe je zo:
Luisterpunt biedt alle boeken vanaf groep 2 in groteletterdruk aan. Braille-versies kan je aanvragen. De boeken van groep 1 worden niet standaard omgezet, maar als je interesse hebt kan je Luisterpunt erover contacteren.
De Luisterpuntbib heeft een eigen webpagina over de Leesjury. Via die pagina vind je snel de juiste informatie over de Daisy-boeken en de Anderslezen-app, en over groteletterboeken en boeken in braille.
Soms biedt een e-reader uitkomst: je kan er de lettergrootte aanpassen tot een formaat dat voor jou comfortabel is, en je kan de tekst in het dyslexie-vriendelijke OpenDyslexic lettertype zetten.
E-boeken kan je in principe lenen via de Cloud Library van de openbare bibliotheken. Helaas zijn nog niet alle Leesjury-boeken hier als e-boek beschikbaar. Samen met Cultuurconnect streeft Iedereen Leest ernaar om alle Leesjury-boeken vanaf groep 5 ook als e-boek aan te bieden.
Vraag ernaar in je bib!
De Leesjury-boeken zijn net als andere kinder- en jeugdboeken verkrijgbaar in webshops die in e-boeken handelen. Voor veellezers kan een abonnement zoals Kobo Plus voordelig zijn.
Meedoen met de Leesjury als zelf lezen minder vlot gaat, is een en-en-verhaal. Het ene boek kan je zelf lezen, een ander boek krijg je voorgelezen voor het slapengaan of op school, nog een ander boek beluister je via de Anderslezen-app... Vraag hulp en zoek de weg die het best bij je past.
Ian, Asslen, Oscar en Mauro gaan naar de Sassepoort, een basisschool voor buitengewoon onderwijs in Gent. Lezen is voor hen niet zo makkelijk, maar samen met juf Vicky doen ze mee met de Leesjury.
Vicky vertelt: ‘Lezen is in het buitengewoon onderwijs vaak geen evidentie. In mijn klas zitten kinderen met zeer uiteenlopende niveaus: sommige kunnen nog niet zelf lezen, anderen lezen al op een hoog niveau. Daarom doen we extra moeite om leesplezier te stimuleren en leesbegrip te vergroten, wat essentieel is voor de ontwikkeling van hun woordenschat. De Leesjury stimuleert de kinderen om te lezen en leert hen om hun mening over de boeken te formuleren. Voor mij is het dan ook een grote meerwaarde!’